STRONA GŁÓWNA KUPONY PROMOCYJNE FORUM DYSKUSYJNE PUBLIKACJE TARGI I PREZENTACJE PRACA

Konsultacje specjalistyczne - info@avpro.pl

INFO KATALOG
ESTRADA
EVENTY
BIURO I SZKOŁA
KINO
TELEWIZJA
ALARMOWE
KONTROLNE
INNE ZASTOSOWANIA

 

Jak budować system projekcyjny do projekcji przedniej ?

 

System projekcyjny składający się z projektora multimedialnego i rozwijanego ekranu jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem w prezentacji multimedialne oraz optymalnym rozwiązaniem do prawdziwego kina domowego.

 

Budowa systemu powinna być poprzedzona projektem, który pozwoli nam uniknąć poprawek związanych z pracami budowlanymi.

 

Poniżej przedstawiam uproszczony projekt systemu projekcyjnego

dla sali konferencyjnej o wymiarach 10x8x5,6 m (dł. x szer. x wys.)

 

 

Wykonanie projektu ułatwia nam przygotowanie odpowiedniego zestawu materiałów i narzędzi do instalacji systemu oraz jest bazą do przygotowania kosztorysu.

 

Projekt systemu projekcyjnego powinien być przygotowany w programie projektowym typu AutoCad lub w programie  graficznym typu Corel z uwzględnieniem proporcji wynikających z wymiarów pomieszczenia i urządzeń.

 

Podstawowymi wymogami dobrze działającego systemu projekcyjnego są:

  1. Uwzględnienie wielkości sali,  lokalizacji miejsc dla odbiorców projekcji oraz jakości najczęściej wykorzystywanych materiałów  w aspekcie ustalenia optymalnej wielkości ekranu i rozdzielczości projektora.

 

  1. Ustalenie poziomu naświetlenia sali, a w szczególności miejsca instalacji ekranu projekcyjnego, w celu określenia jasności projektora.
  2. Określenie akustyki sali w celu doboru projektora niezakłócającego swoją pracą przekazu dźwiękowego osób uczestniczących w spotkaniu i materiałów dźwiękowych prezentowanych w czasie spotkania.

 

  1. Dobór urządzeń, których obsługa dostosowana jest do potrzeb i umiejętności użytkowników.

 

W odniesieniu do pkt.1 przydatną jest tabela określająca optymalną odległość projekcyjną dla różnych jakość prezentowanego materiału zamieszczona w Przewodniku  po rynku audio-wideo „ VILLA Obraz & Dźwięk”, wiosna 2006, str.8

 

Tabela przedstawia zależność pomiędzy przekątną obrazu oraz optymalną odległością widza od ekranu – tak aby można było dostrzec wszystkie szczegóły obrazu.

 

TELEWIZJA (SD) – 3,5 x przekątna obrazu,

Płyta DVD (720 x 576) – 2,9 x przekątna obrazu,

HD 720 (1280 x 720) – 2,3 x przekątna obrazu

HD 1080 (1920 x 1080) – 1,64 x przekątna obrazu,

 

Powyższe współczynniki dedykowane są dla formatu obrazu 16:9 i nie uwzględniają wad wzroku.

 

Dla rozdzielczości komputerowych proponuję z doświadczenia przyjąć następujące współczynniki:

 

SVGA (800 x 600) – 3 x przekątna obrazu,

XGA (1024 x 768) – 2 x przekątna obrazu,

SXGA (1280 x 1024) – 1,75 x przekątna obrazu,

 

Wiadomym jest, że nie posadzimy wszystkich obserwatorów w jednym rzędzie i nie będziemy pytali o stan wzroku, dlatego należy przyjąć powyższe współczynniki jako optymalne dla środka strefy odbiorców prezentacji lub miejsce dla prezesa.

 

 

Odnośnie pkt.2, wspomnę tylko, że przy oświetleniu słonecznym i przedniej projekcji oraz obrazie o przekątnej 7,5m (300cali) skuteczny będzie projektor o jasności 25000 ANSI Lumen świecący na ekran wysokiego kontrastu typu : SUPERNOWA firmy DNP, tak więc po prostu – szukajmy cienia lub stwórzmy go sami.

Z praktyki mogę powiedzieć, że świecąc na ekran o szerokości 2m, projektorem o jasności 2000ANSI Lumen uzyskamy zadowalający efekt nawet przy lekko odsłoniętych oknach w słoneczny dzień. Niestety moje spostrzeżenia dotyczą projektorów w pierwszych godzinach ich pracy, a od serwisantów dowiedziałem się, że jasność urządzeń spada drastycznie, nawet do poziomu 30% w pubach gdzie można palić papierosy (ekstremalnie trudne warunki dla pracy projektora).

 

Informacje odnośnie pkt. 3, ważne są szczególnie w salach konferencyjnych i systemach Kina Domowego, gdzie nawet najmniejszy szmer może wywołać zdenerwowanie obradujących i dyskomfort w czasie oglądania ulubionego filmu.

Tak więc zwracajmy uwagę na głośność pracy projektora i ekranu rozwijanego elektrycznie.

 

Na koniec pozostał nam bardzo niewygodny temat obsługi i użyteczności urządzeń, z którym nie borykają się sprzedawcy, czy instalatorzy, ale głównie użytkownicy, czyli osoby najważniejsze, które będą decydowały o następnych zakupach w naszej firmie, czyli o naszych przyszłych dochodach.

 

Pamiętajmy więc dla kogo budujemy system projekcyjny !

Pytajmy kto i w jaki sposób będzie go używał !

Przeprowadzajmy szkolenia i pomagajmy użytkownikom !

 

Kiedy uznają nas za rzetelnego partnera będą z nami współpracowali i polecali nas innym inwestorom.

 

Życzę powodzenia !

Z poważaniem

Piotr Janas  - 12.10.2006r.

 

 

 

 

 

 

 

AUDIOVISUAL TECHNOLOGY & MARKETING ©